Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

14 Maj 2021 Diety

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Jest to święto, które zostało ustanowione w celu podnoszenia świadomości związanej z ryzykiem, jakie niesie ta choroba. Dietetyk w Opolu obliczył, że każdego roku z powodu nadciśnienia umiera blisko 10 mln osób na świecie.

Wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne  i wtórne. Pierwotne dotyczy ponad 90% przypadków. Jego przyczyn upatruje się w czynnikach genetycznych oraz środowiskowych, jednakże nie ma dowodów, które by o tym świadczyły. W odróżnieniu od nadciśnienia pierwotnego, nadciśnienie wtórne związane jest z różnego rodzaju chorobami, z którymi pacjenci przychodzą do poradni Dietetycznej w Opolu. Jedną z z nich jest otyłość, która wymaga kuracji odchudzającej i prawidłowo zbilansowanego planu żywieniowego.

Jak wygląda leczenie nadciśnienia?
Chorym podawane są specjalistyczne leki oraz zalecana się codzienne pomiary ciśnienia tętniczego. Należy pamiętać, iż problem nadciśnienia nie dotyczy tylko osób starszych. Coraz częściej w Centrum Dietetycznym w Opolu spotykamy osoby młode, które borykają się z tym schorzeniem.

Dietetyk w Opolu radzi:
Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny ograniczyć spożywanie soli do minimum, gdyż ma ona wpływ na jego podnoszenie. Trzeba również zwiększyć podaż potasu poprzez spożywanie świeżych warzyw oraz owoców. Bardzo ważne jest także ograniczenie wypijanego alkoholu, który ma negatywny wpływ na nadciśnienie oraz zaprzestać palenia tytoniu. U osób, u których stwierdzono nadciśnienie wskazane jest uprawianie sportu oraz w miarę możliwości ograniczenie stresu. Należy pamiętać o przestrzeganiu zdrowej diety oraz zredukowania nadmiernej masy ciała. Z takim problemem warto udać się do Eksperta w Opolu, który zajmuje się odchudzaniem osób z różnymi problemami.

Przyjdź i przekonaj się sam, że odchudzanie nie musi być udręką, ale krokiem w stronę zdrowia.

 

Kontakt do Dietetyka w Opolu:
Ul. Oleska 118a
Tel. 531 439 999