Otyłość w czasach pandemii

7 Maj 2021 Diety

Otyłość jest zjawiskiem znanym od najdawniejszych czasów. Dziś rozumiemy ją jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które tym samym przekracza jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Nadmiar tkanki tłuszczowej może prowadzić do  niekorzystnych skutków zdrowotnych takich jak: cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego, czy niektóre rodzaje nowotworów.

Otyłość może być chorobą dziedziczną lub nabytą, wynikającą z błędnych nawyków żywieniowych i niewłaściwego trybu życia. Spożywanie zbyt dużej ilości mięsnych dań, szczególnie tłustych czy smażonych, a także diety ubogiej w warzywa i owoce, jedzenie obfitych posiłków późnymi wieczorami czy nadmierne spożywanie alkoholu i słodzonych napojów sprzyja gromadzeniu tkanki tłuszczowej.

Pandemia jest specyficznym okresem w życiu wielu osób, która wpłynęła negatywnie na sylwetkę i samopoczucie. W przeciągu roku 28% Polaków stwierdziło, że przybrało na wadze. Najczęściej przytyli mężczyźni w wieku 20-44 lata, a także kobiety w wieku 45-64 lata. Co ciekawe, częściej przybierały na wadze osoby lepiej wykształcone.

Jak widać często nie potrafimy poradzić sobie z prawidłowym skomponowaniem jadłospisu i doborem produktów, które wpłyną korzystnie na utratę wagi. Szukamy diet odchudzających, które nie są dostosowane do naszych potrzeb, chorób, przyzwyczajeń.

W takim przypadku bardzo ważne jest sięgnięcie po profesjonalną pomoc dietetyka. Dietetyk przekaże informacje o tym jak zdrowo się odżywiać i na co zwrócić uwagę w obecnej diecie, skomponuje jadłospis pod nasze preferencje oraz nauczy zasad prawidłowego żywienia tak, aby efekt został na lata. Należy pamiętać, że tylko pomoc wykwalifikowanych osób zapewni nam możliwość osiągnięcia efektywnej i trwałej zmiany.

Jeśli szukasz osoby, która pomoże Ci uporać się z otyłością czy nadwagą, która wysłucha Twoich problemów oraz będzie Twoim osobistym doradcą w zakresie prawidłowego stylu życia, umów się na BEZPŁATNĄ konsultację do dietetyka w Opolu.

Weź zdrowie w swoje ręce już dziś!

Kontakt do Dietetyka w Opolu:
Opole, ul. Oleska 117a
Tel. 531 439 999

Źródło: https://ncez.pzh.gov.pl/