Otyłość u dzieci

25 maj 2021 Bez kategorii

Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, a liczba osób nią dotkniętych z roku na rok wciąż wzrasta. Dlaczego tak się dzieje? Postęp cywilizacji doprowadził do  ograniczenia aktywności fizycznej, a także wzrósł dostęp do żywności wysokoprzetworzonej, wysokokalorycznej, bogatej w tłuszcze i cukry proste. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że porcje żywności w ostatnich czasach wzrosły niemal dwukrotnie (porcje XXL).  Bardzo często w dzienniczkach żywieniowych pacjentów w gabinecie w Opolu pojawiają się produkty, które powinny być jedzone jedynie w ramach świąt. Rozwojowi otyłości sprzyjają także sytuacje stresowe i problemy emocjonalne, takie jak konflikty w szkole, rodzinie, między rówieśnikami i niestety- sytuacja pandemiczna.

Niepokojący jest fakt, że otyłość coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. W Polsce, wśród dzieci w wieku szkolnym, na nadwagę i otyłość cierpi co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka. Otyłość staje się problemem nie tylko dla dzieci i ich rodzin, ale także dla całego sektora zdrowia.

Dietetyk w Opolu alarmuje, że otyłość może być początkiem chorób, szczególnie sercowo-naczyniowych, które rozwiną się u młodych dorosłych. Wśród problemów związanych z otyłością są: zaburzenia gospodarki lipidowej, zaburzenia gospodarki węglowodanowej z cukrzycą typu 2, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników, bezdech senny, zaburzenia kostno-stawowe związane z przeciążeniem kości i mięśni, zaburzenia emocjonalne, większa predyspozycja do chorób nowotworowych w wieku dorosłym.

W jaki sposób ocenić czy dziecko ma problem z nadmierną masą ciała? Do oceny stanu odżywienia w wieku do 18 roku życia stosowane są tabele lub siatki centylowe wartości BMI uwzględniające wiek, osobne dla chłopców i dziewcząt. Zgodnie z obowiązującą definicją WHO: o nadwadze mówimy, gdy wartość wskaźnika BMI jest równa lub większa od 85 centyla (≥85c), a mniejsza niż 95 centyla.

Wielu rodziców otyłych dzieci niepokoi się ich stanem zdrowia i zwraca się po pomoc do specjalistów- dietetyków. Jednym z takich ekspertów jest dietetyk w Krapkowicach, który pomaga w odchudzaniu nie tylko dorosłym, ale także dzieciom.

Dziecko otyłe zwykle źle czuje się w swojej grupie rówieśniczej, zdarzają się sytuacje, że czuje się odrzucone nawet przez najbliższych przyjaciół. Rodzice nie powinni bagatelizować problemu nadmiernej masy ciała dziecka, pamiętając jednocześnie, by unikać negatywnych komentarzy, krytyki czy wyśmiewania dziecka.

Bądź odpowiedzialnym rodzicem i udaj się do dietetyka w Opolu, zasięgnij porady i zadbaj o zdrowie swojego dziecka.

Kontakt:
Krapkowice 570-057-005, Kędzierzyn-Koźle 730-565-661

 

Źródło: Instytut Matki i Dziecka