Wydaje mi się, że ogólnie panuje przesąd o tym, że zima nie jest najlepszą porą roku do zmiany naszych nawyków żywieniowych. Racjonalne żywienie opiera się na sporej ilości warzyw i owoców, które to jednak są ograniczone w tym okresie.
Czy zatem jest jakaś alternatywa do świeżych warzyw lub owoców? Co prawda w sklepie dostępne są wszystkie produkty jednak czy są one odpowiednie?
Zgadza się, produkty są ogólnodostępne, jednak nie posiadają one ani takich walorów smakowych, ani odżywczych, co świeże i młode warzywa z ogródka. GŁÓWNĄ ZASADĘ w doborze produktów STANOWI SEZONOWOŚĆ. W tym czasie powinniśmy włączać marchewkę, pietruszkę, seler, por, jarmuż, cebulę, kapustę, jabłka.
Jak wtedy zadbać o urozmaicenie naszej diety?
Jest to okres, kiedy bardzo dobrze sprawdzą się przygotowane wcześniej PRZETWORY np. dżemy, musy owocowe, powidła, konfitury. Dlatego zimą powinniśmy częściej sięgać po KISZONKI WŁASNEGO WYROBU. Tego typu produkty są bogatym źródłem witaminy C i bakterii probiotycznych. Dobrym rozwiązaniem są również PRODUKTY MROŻONE, które zawierają stosunkowo wysoką wartość odżywczą, a pozbawione są chemicznych związków utrwalających żywność.
Dodatkowym utrudnieniem dla osób prowadzących zdrowy tryb życia może okazać się pogoda. Niskie temperatury za oknem przyczyniają się do tego że rezygnujemy z dłuższych spacerów czy też jazdy rowerem. Raczej spędzamy więcej czasu w domu…
Ćwiczenia w domu również MOGĄ BYĆ EFEKTYWNE. Jeśli pogoda dopisuje wybierz się na sanki, ulep bałwana czy zorganizuj bitwę na śnieżki. Staraj się czerpać radość z sportów zimowych, jak np. z jazdy na nartach czy łyżwach. ŁĄCZ dobrą ZABAWĘ Z różną FORMĄ RUCHU.
Ostatnio jednak nie mamy szczęścia do śnieżnych zim – śnieg topnieje zazwyczaj w ciągu kilku dni…
Wtedy więc nic nie stoi nam na przeszkodzie by wybrać standardową formę ruchu. Taką jak np. bieganie, jazda rowerem, korzystanie z siłowni w plenerze. Bez względu na porę roku czy też panujące warunki za oknem zawsze możemy znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Pamiętajmy o tym że wszystkie decyzje powinny przynosić nam satysfakcję wtedy to NIE UTRACIMY MOTYWACJI.
Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe nie powinieneś szukać wymówek (np. w porze roku) wręcz przeciwnie doszukuj się rozwiązania swojego problemu. Ważne byś wszystkie decyzje które podejmujesz robił z przekonaniem że Ci się uda. Zawsze też lepiej mieć wsparcie w drugiej osobie – czy to z rodziny czy w swoim dietetyku, – który z pewnością BĘDZIE CIĘ WSPIERAŁ w całej drodze aż do osiągnięcia wymarzonego efektu.