Natura dla kobiet

25 wrzesień 2018 Diety

Jak dawne cywilizacje radziły sobie z różnymi dolegliwościami i chorobami zanim wymyślono chemiczne lekarstwa? Szukali pomocy w naturze, w tym co ich otacza. „Wszystkie łąki i pastwiska, wszystkie góry i pagórki są aptekami” – pisał Paracelsus.

Wiedzę o właściwościach ziół ludzie przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie. Ziołolecznictwem zajmowały się „Babki“ i „Wiedźmy” , a także zakonnicy, zwłaszcza bonifratrzy – zakon powołany do pomagania chorym. Braciszkowie uprawiali w przyklasztornych ogrodach rozmaite rośliny, a potem sporządzali na ich bazie odpowiednie mieszanki i mikstury.

Działanie:

Zioła działają wolno, ale niezwykle skutecznie. Nasz organizm łatwo je przyswaja. Oprócz witamin, zawierają substancje odżywcze, związki mineralne i wiele mikroelementów. Można je stosować profilaktycznie, a także równolegle z lekami syntetycznymi. Pamiętajmy jednak o tym, że wszelkie kuracje ziołowe trzeba zawsze skonsultować z lekarzem. Pomimo tego, że działają łagodnie, zioła nie są obojętne dla naszego organizmu, zwłaszcza w większych ilościach i przy dłuższym czasie stosowania. Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy. Bo na zioła też można być uczulonym.

Szałwia – działa przeciwzapalnie, hamuje wzrost drobnoustrojów oraz niewielkie krwawienia. Naparem z szałwii możemy płukać jamę ustną.

Rumianek – działa przeciwzapalnie, wiatropędnie i przeciwskurczowo. Napar warto pić w przypadku zaburzeń trawienia i nieżytów żołądka.

Mięta – stosuje się ją najczęściej w zaburzeniach trawienia, wzdęciach, niestrawności. Herbaty z mięty nie wolno jednak pić przy wrzodach żołądka.

Dziurawiec – stosuje się w stanach zapalnych żołądka i jelit, w zaburzeniach czynności wątroby, przy wzdęciach i niestrawności.

Pokrzywa – stosuje się ją przy zapaleniu dróg moczowych, w kamicy nerkowej, pomocniczo w biegunkach, nieżycie żołądka i jelit.

Melisa – napar ma łagodne działanie uspokajające, wyciszające i można go pić w chwilach nerwowego pobudzenia czy przed snem.

Kwiat lipy, owoc bzu czarnego, owoce maliny – napary z tych roślin stosuje się podczas infekcji dróg oddechowych.

Senes – herbatka z liści pomaga przy zaparciach. Ale trzeba stosować ją sporadycznie. Nadmiar senesu może spowodować bolesne skurcze jelit.

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Peso Perfecto  dostępnego w Centrach Dietetycznych Naturhouse.

Zachęcamy do lektury!

Zapraszamy Naturhouse Opole Nowy Punkt ul. Oleska 117 A (bezpłatny parking)