DZIASIAJ SKUPIMY SIĘ NA OSTEOPOROZIE. ZAPEWNE WIĘKSZOŚĆ Z WAS KOJARZY TĘ JEDNOSTKĘ CHOROBOWĄ Z NIEDOBOREM WAPNIA I ZE ZŁAMANIEM KOŚCI. NIE KAŻDY ZDAJE SOBIE SPRAWĘ JAK ISOTNĄ ROLĘ W JEJ ZAPOBIEGANIU ODGRYWA DIETA DLATEGO TEŻ, RAZEM Z PANIĄ DIETETYK POROZMAWIAMY O NIEJ JAKO – CHOROBIE DIETZALEŻNEJ.
MOŻEMY SPOTKAĆ SIĘ ZE STWIERDZENIEM, ŻE OSTEOPOROZA NALEŻY DO CHORÓB TYPOWO KOBIECYCH. CZY TO PRAWDA? I CZYM TO JEST UWARUNKOWANE?
Faktycznie często słyszy się takie określenie. Spowodowane jest to częstszym zachorowaniem kobiet na tę chorobę. Szacuje się że choruje na nią co trzecia kobieta po menopauzie. U kobiet 50-letnich ryzyko wystąpienia złamania kości w wyniku osteoporozy wynosi do końca życia około 40%, natomiast u mężczyzn 13–22%.
CZYLI JAK WIDZIMY NIE TYLKO KOBIETY ZMAGAJĄ SIĘ Z TĄ CHOROBOM.
JAK MOŻEMY W PEŁNI ZDEFINIOWAĆ OSTEOPOROZĘ?
Osteoporoza jest chorobą szkieletu prowadzącą do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie. Złamania wynikają ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzeń jej struktury. Możemy podzielić ją na osteoporozę pierwotną lub wtórną. Częściej jednak występuje postać pierwotna spowodowana starzeniem się układu szkieletowego. Nieraz do jej rozpoznania dochodzi dopiero po złamaniu, gdyż osteoporoza nie daje żadnych zauważalnych objawów.
CZYLI ROZUMIEM, ŻE NAJBARDZIEJ NARAŻONE SĄ OSOBY STARSZE?
Tak, głównie dotyczy ona osób w podeszłym wieku.